További veszélyeztetett fajok még a szürke farkas, a barna medve és a hiúz. A szürke farkas és a barna medve természetvédelmi értéke 250 ezer, a hiúzé 500 ezer forint. Illegális elejtésük bűncselekmény.
A magyarországi, fokozottan védett nagyragadozókra vonatkozóan nincsenek megbízható statisztikák. Terepen dolgozó természetvédelmi szakemberek véleménye, hogy az elmúlt harminc évben mindhárom fajból évente ejtenek el példányokat, főként a magyar–szlovák határ közelében A WWF Magyarország erdővédelmi programjának vezetője arra a kérdésre, hogyaz emberi agresszió miatt evolúciós szinten változik-e az állatok természete, a következő választ adta:
"A legtöbb vadon élő faj viselkedését megváltoztatja az emberi jelenlét. Egy részük kifejezetten félénkké válik – például a szürke farkas –, mások könnyen alkalmazkodnak az emberi környezethez, még ha az veszélyt is jelent rájuk, ilyen a vörös róka, a nyest, a vaddisznó vagy a barna medve."
Az orvvadászok módszerei
Hazánkban az illegális elejtéseket csapdákkal, hurokkal – Romániában, Ukrajnában is használatosak a hagyományos csapdázási módszerek – és vadászfegyverrel követik el. A rendőrség és a természetvédelmi őrszolgálat összehangolt akcióira lenne szükség ahhoz, hogy például a nagyragadozók elejtése nagyobb kockázattal járjon az elkövetők számára. Nagyon fontos a nemzetközi összefogás, hiszen az orvvadászatból származó csempészáru sokszor tranzitországokon keresztül jut el a felvevőpiacokra.
Forrás: delmagyar.hu; Kép forrása: pixabay.com